ACK60GASW
At a Glance
Availability
Call for Availability
For delivery or pickup
My Store:290 N Keswick Ave. Glenside PA United States 19038
Add zip code to view locations nearest to you
Please contact our store for more details and availability timelines.
View Delivery & Pickup OptionsAdd ZIP Code
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
The ACK60GASW is a 60" wide kitchenette with an easy-fitting 24" depth. This unit comes with a stainless steel countertop offering durability in a professional look. The surface includes a small cutlery bin, with a removable cutting board cover to ensure easy food prep. The compact sink features a ready-to-use faucet. Underneath the sink is a large cabinet with a removable shelf for added storage convenience.
Unlike many other brands' kitchenettes, all Summit units include a refrigerator with a freezer compartment to cover all of your cold storage needs. The ACK60GASW includes the two-door, ENERGY STAR certified CP34W, with 3.2 cu.ft. of storage space. A dual evaporator system separately cools the auto defrost refrigerator section and manual defrost freezer compartment for improved overall performance. This model also includes an adjustable glass shelf, door storage, and a crisper. The ACK60GASW also ships with Summit RG200WS, a 20" wide 115V gas range complete with 4 sealed burners with continuous cast iron grates and a full oven compartment with a bake and broil function. This range includes low and high output burners to meet all your cooking needs, adjustable slide-out racks, and is LP convertible aftermarket with included kit. The range can be installed on the left or right side of the kitchenette.
Sink and faucet - Stainless steel sink with ready-to-use faucet included
One piece stainless steel countertop - Easy-to-clean surface with a professional look
Cutlery bin - Located under the cutting board, allows for easy storage of cutlery and utensils
Stainless steel backguard - Includes a 4" high backguard to complete the look and offer added protection to your walls
100% CFC free - Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals